Zapraszam na Festiwal Fabuły 2016!

4 października 2016

Marcin Jaworski, kurator Festiwalu Fabuły. Fot. M. Kaczyński © CK ZAMEK

Książki z dobrze opowiedzianą fabułą są niezastąpione. To właśnie dlatego powstał Festiwal Fabuły. Goście festiwalu reprezentują różne pokolenia i światopoglądy, to zarówno debiutanci, jak i pisarze z dużym, docenianym nie tylko w Polsce dorobkiem.

W języku publicznym nadużywa się słowa „narracja”. Co pewien czas jakaś partia czy organizacja, polityk, dziennikarz albo naukowiec chcą wprowadzać nową, przywrócić dawną i zapomnianą albo nadać znaczenie marginalnej – narracji. To dobrze! Warto jednak słuchać tych oraz podobnych głosów krytycznie i uważnie. Niedostrzeżona albo zlekceważona opowieść nie tylko uczyni nas uboższymi o jakiś aspekt rzeczywistości, ale też może niespodziewanie powrócić, np. pod postacią kryzysu społecznego, politycznego czy osobistego.

Szukamy różnych sposobów opisywania bliskiego i dalekiego świata oraz samych siebie. Z tych poszukiwań wynika jasno – jedna opowieść nam nie wystarcza. Nie ma bowiem takiej opowieści, która pozwoliłaby uchwycić całość ważnych rzeczy i spraw czy sprawdzić się na każdym etapie naszego życia i w każdym momencie historii. Doświadczanie i rozumienie świata polega na konfrontowaniu oraz wymianie fabuł. To właśnie one rządzą intelektem, wyobraźnią i emocjami, a zalecają się do nas zewsząd. Sztuka narracyjna jest wszechobecna – od epopei Homera, przez Sienkiewicza, który wedle statystyk jest najbardziej poczytnym polskim pisarzem, po seriale, gry komputerowe, reklamy, kabarety…

Fabuła to także przyjemność! Kto zachwycił się opowiadaniami Sapkowskiego czy grą „Wiedzmin”, kto spędził noc z kolejnym sezonem „House of Cards”, ten wie, że to zapomnienie się i odcięcie od rzeczywistości, dzięki któremu czujemy się lepiej i lepsi, uzależnia jak każda używka psychoaktywna. Podobnie zniewolić nas może polityczna – prawicowa, lewicowa czy centrowa – narracja, która usprawiedliwia wady i daje ulgę od zbyt złożonej, wielogłosowej rzeczywistości. Chodzi jednak o to, by – nie pozbawiając się radości – wybrać opowieść najbardziej wartościową, a także wiedzieć, kiedy wymienić ją na nową. I – co ważne – umieć rozpoznać, gdy przyjemność odnalezienia tej właściwej zamienia się w ucieczkę przed bezradnością. Nic nie przygotowuje do tego lepiej niż literatura.

Książki z dobrze opowiedzianą fabułą są niezastąpione. To właśnie dlatego powstał Festiwal Fabuły, który jest świetną okazją do spotkania z najważniejszymi autorami polskiej prozy. Współczesne gatunki narracyjne to nie tylko fikcja literacka – powieści i opowiadania – to również reportaże, eseje, proza naukowa… Bohaterowie festiwalu przywożą swoje najnowsze książki, z których większość ukazała się albo będzie miała premierę w 2016 roku. Goście festiwalu reprezentują różne pokolenia i światopoglądy, to zarówno debiutanci, jak i pisarze z dużym, docenianym nie tylko w Polsce dorobkiem.

Festiwal jest spotkaniem: odbiorców z autorami, pisarek i pisarzy ze środowiskiem literackim, krytykami. Festiwal to schadzka różnych stylów i rejestrów polszczyzny, światopoglądów, rozmaitych tradycji oraz nowych języków i sposobów opisu świata. Nikt nie jest lepiej przygotowany do rozmowy o świecie – i do zmiany świata! – od uważnego, wszechstronnego czytelnika.

Zapraszam na Festiwal Fabuły do Centrum Kultury ZAMEK!

MARCIN JAWORSKI
KURATOR FESTIWALU FABUŁY

 

Zobacz także: FESTIWAL FABUŁY 2016 – PROGRAM

Festiwal Fabuły 2022: Po sąsiedzku >>

Festiwal Fabuły 2020: Konieczność fikcji >>

PNL 2019: Miłość w czasach końca kapitalizmu >>

D
Kontrast