I po co był Ci ten debiut? Odpowiada Karolina Czarnecka

20 maja 2025

21 marca po raz pierwszy trzymałam w rękach resident angel i byłam w absolutnym szoku

2 lipca 2024 roku

Przesyłam do Diany Krawiec (kierowniczki projektów literackich w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie) propozycję wydawniczą – tomik pt. Grzbiety – razem z krótką notką o treści:

Grzbiety opisują zawikłanie podmiotki w relacje ze starszymi osobami, trudy w wydostawaniu się ze złych sytuacji oraz – finalnie – gesty kojące. Pierwsze kilkanaście wierszy opowiada o traumach [ostrzeżenia o treści: grooming, alkoholizm, przemoc]. W następnym kroku podmiotka podejmuje trudy wydostania się z miejsc, które jej nie służą; przypomina tutaj starszego, niedowidzącego psa, który nie potrafi zlokalizować źródła zapachu czegoś, co bardzo chciałby zjeść. W końcu podmiotka stwierdza, że przeszłość to przeszłość i skupia na tym, co dla niej dobre.

W wielu wierszach między nogami biega pies. Ponadto silnymi inspiracjami są: powtarzalność zadań wykonywanych w pracy, książki znalezione w antykwariacie w Gorzowie Wielkopolskim, znajomości i przyjaźnie poetyckie, zamiłowanie do kiczu, schematów i egzaltacji”.

Czekam na odpowiedź.

16 lipca 2024 roku

Odpowiedź nadchodzi i jest pozytywna.

in between

W procesie pracy nad książką zmieniamy tytuł na resident angel – jest to również tytuł jednego z wierszy znajdujących się w książce.

Wiersz powstał, kiedy wieczory spędzałam patrząc jak bliska mi wtedy osoba gra w swoją ulubioną grę: Resident Evil. Myślałam sobie: fajnie jest mieć swój własny świat (fabularny), też chciałabym mieć swoją grę. W wyobraźni widziałam przestrzeń pełną moich ulubionych kolorów, wzorów, faktur, zapachów. Było tam wiele zwierząt, a najwięcej psów.

Bardzo zależy mi na tym, aby ilustracje do książki zrobiła Jagoda Kalisz, która tworzy wspaniałe emotional landscapes — w formie obrazu, grafiki czy rzeźby. Ulubiony kolor Jagody to fiolet, co jest nie bez znaczenia, bo ja również go uwielbiam. W książce jest mało odcieni fioletu, za to składa się na niego wiele pejzaży emocjonalnych.

21 marca 2025 roku

Kluczem do udanej premiery jest oczywiście huśtawka w ogrodzie. Czytanie wierszy, kiedy wszyscy siedzą w kole, a dźwięk niesie się tak, że słyszę głosy za plecami, jest bardzo poruszające. 21 marca po raz pierwszy trzymałam w rękach resident angel i byłam w absolutnym szoku (in a good way).

10 kwietnia 2025 roku

Ten debiut był mi potrzebny, żeby pożegnać się z oprawcą.

 

karolina czarnecka „resident angel”, Staromiejski Dom Kultury, 2025

 

Festiwal Poznań Poezji 2025  (19-24 maja)

Karolina Czarnecka będzie gościnią Festiwalu Poznań Poezji.   

20.05 /wtorek/ g. 17-18.15.  „Wokół debiutu” – spotkanie z Karoliną Czarnecką, Joanną Paulą Oklińską, Dominiką Parszewską. Prowadzenie: Monika Glosowitz.
Centrum Kultury ZAMEK, Sala Wielka

Program festiwalu Poznań Poezji

Aleja Wierszy: karolina czarnecka – wiersze >>

Osobno – w stronę razem >>

I po co był Ci ten debiut? Odpowiada Dominika Parszewska >>

D
Kontrast