Trening czytania

27 października 2016

Trening czytania. Jerzy Borowczyk na bramce

Jerzy Borowczyk na bramce. Mecz krytycy kontra poeci – Poznań Poetów 2011

Zapraszamy do Zamku na TRENING CZYTANIA, czyli warsztaty dla nauczycieli i trenerów sportowych! 3.11.2016

Jeszcze w przedszkolu, w pierwszych klasach szkoły podstawowej czytają wszyscy: i dziewczynki, i chłopcy. Później coś się zmienia.

Jest wiele raportów, które pokazują, że czytelnictwo wśród dzieci spada głównie w grupie młodych chłopców. Nie trzeba zresztą sięgać do badań – wystarczy się rozejrzeć. „Fakty są ponure – mówi Joanna Olech. Trudno nie zauważyć, że jest ogromna przewaga dziewcząt. Konkurs czytelniczy – dziewczynki. Konkurs recytatorski – dziewczynki, dyskusyjne kluby książki – również sfeminizowane”.

 

TRENER – NATURALNY AUTORYTET

„Czy kultura dla dzieci ma płeć? Dlaczego tracimy chłopców dla kultury i jak temu zapobiec?” – brzmiał, zaproponowany przez Joannę Olech, tytuł jednego z paneli na tegorocznym Kongresie Kultury. „Gdzie są chłopcy? Dlaczego uciekają z bibliotek? Co robią w wolnym czasie?” – zapytali szwedzcy bibliotekarze (⇒ patrz książka „Szwecja czyta. Polska czyta” pod redakcją Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej).

Odpowiedź była prosta: chłopcy w tym czasie najczęściej grają w piłkę. Pomysł, jak do nich trafić – zaskakujący (w pierwszej chwili), choć oczywisty (po namyśle): wciągnąć w promocję czytelnictwa kluby sportowe.

„Najczęściej staramy się współpracować z trenerami, bo wychodzimy z założenia, że mają oni naturalny autorytet” – twierdzi Nina Frid z Kulturrådet, odpowiedzialna za projekty związane z promocją czytelnictwa. „Jeśli trener zacznie zachęcać chłopców do czytania, a może będzie też miał jakieś książki w sportowej szatni albo w autobusie wiozącym młodzież na zawody, zwiększy się prawdopodobieństwo, że młodzi sportowcy posłuchają starszego. Na pewno szybciej, niż gdyby przyszła do nich bibliotekarka”.

 

POTRENUJ CZYTANIE W ZAMKU!

Idąc tym tropem, postanowiliśmy zorganizować w Zamku TRENING CZYTANIA, czyli warsztat dla nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów, ale także dla wszystkich nauczycieli zainteresowanych tą tematyką. Poprowadzą go Jerzy Borowczyk i Wojciech Hamerski z Instytutu Filologii Polskiej UAM. Obaj pracują z Zakładzie Literatury Romantyzmu, obaj też są miłośnikami piłki nożnej, a także współautorami literackiej antologii „Co piłka robi z człowiekiem? Młodość, futbol i literatura” (Poznań 2012). Wojciech Hamerski przez kilka lat był głównym „selekcjonerem” portalu SztukaPilki.pl, promującego ciekawe wydarzenia piłkarsko-artystyczne.

W trakcie spotkania zaprezentujemy wartościowe utwory z dziedziny literatury młodzieżowej, mogące stanowić wprowadzenie w czytelniczy świat dla chłopców (i dziewczyn!) trenujących piłkę nożną, ale także uprawiających inne dyscypliny sportu.

Prowadzący zaproponują kilka pomysłów, za pomocą których nauczyciele wychowania fizycznego oraz trenerzy zajmujący się dziećmi i młodzieżą mogą zachęcać swoich podopiecznych do samodzielnych przygód lekturowych. Będzie przy tym mowa zarówno o klasycznych pozycjach z dziedziny literacko-piłkarskiej („Do przerwy 0:1” A. Bahdaja czy „Księga urwisów” E. Niziurskiego), jak i o nowszych utworach (np. „Czerwona kartka dla Sprężyny” J. Podsiadły, „Derby” P. Bulaka). Zapraszamy!

JOANNA PRZYGOŃSKA

 

TRENING CZYTANIA. Warsztaty dla nauczycieli i trenerów sportowych (w ramach programu ZAMEK Z KSIĄŻEK), Centrum Kultury ZAMEK, 3.11.2016

JOANNA PRZYGOŃSKA – szefowa zespołu ds. literatury w Centrum Kultury ZAMEK. Koordynatorka programu festiwali Poznań Poetów i Festiwalu Fabuły. Czyta wszędzie – najchętniej w pociągach i na pustych plażach.

 

 

Nietrafiony prezent? >>

Upiory dwoistości >>

Na tropie języka >>

D
Kontrast