Daleko od oryginału: pokaz filmu „Służąca”

29 października 2016

Kadr z filmu Służąca. Reż. Park Chan-wook

Kadr z filmu „Służąca”. Reż. Park Chan-wook

Cykl DALEKO OD ORYGINAŁU rozpoczynamy od projekcji filmu „Służąca” (reż. Park Chan-wook), który premierę miał na tegorocznym festiwalu w Cannes. Zapraszamy do Zamku! 3.11.2016

Jest taki dowcip o dwóch kozach, które pożerają taśmę filmową:

– I jak? – pyta jedna drugą.

– E, książka była lepsza!

Spór o to, czy adaptacja filmowa może dorównać pierwowzorowi literackiemu (lub nawet go przewyższyć) trwa niemal od początków istnienia kina. My jednak w cyklu DALEKO OD ORYGINAŁU porzucamy wartościujące porównania i zwracamy uwagę na filmy, które, owszem, wychodzą od tego, co zapisane w powieściach czy opowiadaniach, ale idą w swoją stronę. Przenoszą wymyślone przez pisarzy fabuły w zupełnie inne czasy i miejsca lub jedynie inspirują się dziełem literackim, by przekazać własną historię. W niektórych przypadkach widz może nawet nie zdawać sobie sprawy, że u źródeł filmowej opowieści znajduje się książka.

Ile osób pamięta dzisiaj, że słynny polski „Żywot Mateusza” powstał w oparciu o powieść norweskiego pisarza Tarjei Vesaasa? Ilu widzów kojarzy „Zimowy sen” tureckiego reżysera Nuri Bilge Ceylana z opowiadaniami Antoniego Czechowa? Nasz przegląd nie jest więc kolejną odsłoną meczu między literaturą a kinem, ale próbą pokazania, w jak ciekawe rejony można zbłądzić, jeśli odejdzie się wystarczająco daleko od litery oryginału.

Cykl rozpoczynamy od projekcji filmu „Służąca”, który swoją premierę miał na tegorocznym festiwalu w Cannes. Reżyser Park Chan-wook (autor m.in. „Oldboya” ) sięgnął po powieść „Złodziejka” brytyjskiej pisarki Sarah Waters. Przeniósł jednak akcję z wiktoriańskiej Anglii w realia okupowanej przez Japończyków Korei lat 30 XX wieku.

Reżyser uczynił z sensacyjno-miłosnej historii dwóch kobiet – jednej wywodzącej się z nizin społecznej, drugiej pochodzącej z klas wyższych – typową dla siebie, sensualną i pełną przemocy opowieść o zemście i poświęceniu. „Służąca” to znakomity przykład dialogu między pozornie odległymi od siebie czasowo i przestrzennie kulturami.

BARTOSZ ŻURAWIECKI

 

ADAPTACJE. DALEKO OD ORYGINAŁU, pokaz filmu „Służąca”, reż. Park Chan-wook (Korea Płd., 2016, 145′), prelekcja: Bartosz Żurawiecki, Centrum Kultury ZAMEK, 3.11.2016

BARTOSZ ŻURAWIECKI – krytyk filmowy, dziennikarz, pisarz. Szef działu recenzji w miesięczniku „Kino”. Autor blogu filmowego „Czego nie widać” na stronie kanału Alekino+. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka. Współautor książek: „Homofobia po polsku”, „Autorzy polskiego kina”, „Parametry pożądania”. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” (wydawnictwo Sic!, 2005), „Ja, czyli 66 moich miłości” (wydawnictwo Sic!, 2007), „Nieobecni” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2011) oraz zbioru sztuk teatralnych „Erotica alla polacca” (Sic!, 2006).

 

 

Instrukcja obsługi slamu >>

Poznańska Nagroda Literacka – 10. edycja. Świętujemy! >>

Marcin Świetlicki – przekroczenia. Poznańska Nagroda Literacka im. Adama Mickiewicza >>

D
Kontrast