ZamekCzyta.pl – dzień dobry!

4 października 2016

Festiwal Fabuły w CK Zamek Poznań. Fot. M. Kaczyński © CK ZAMEK

Fot. M. Kaczyński © CK ZAMEK

Jesteś fajną dziewczyną, chłopakiem, mężczyzną, kobietą, to znaczy, że czytasz książki. Inaczej po prostu nic nie miałoby sensu. ZamekCzyta.pl będzie promować szeroko rozumianą kulturę czytania.

ZamekCzyta.pl to dobre strony o czytaniu, wydarzeniach literackich w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, spotkaniach z pisarkami i pisarzami czy po prostu: o książkach.

Chcemy, by dla ludzi odwiedzających lub planujących odwiedzić Centrum Kultury ZAMEK ten blog był swego rodzaju przewodnikiem po wydarzeniach literackich i okołoliterackich (znajdą się tu zapowiedzi spotkań, recenzje z książek, relacje z imprez, wywiady, galerie zdjęć). Na tych stronach obok form krytycznych (szkice, omówienia) pojawiać się będą teksty typowo literackie (fragmenty prozy czy wiersze). Po pierwsze zatem: ZamekCzyta.pl będzie miejscem spotkania literatury z czytelnikiem – z krytyką, komentarzem, polemiką.

Zamkowe przedsięwzięcia literackie, których odbywa się kilkadziesiąt każdego roku, nie tylko zasługują na osobne omówienia, ale także – większość z nich na pewno – na dłuższe życie niż wzmianka na portalu społecznościowym. Internetowe polubienia, kliknięcia, odsłony, kciuki w górę, kciuki w dół, kwaśne miny i uśmiechy coś pozasłownie komunikują, podpowiadają, ale nie zastąpią nigdy zwykłej pamięci o spotkaniu z człowiekiem, który czyta i pisze. Po drugie więc: blog będzie nie tylko reklamą, ale jednocześnie archiwum literackich wydarzeń odbywających się w Centrum Kultury ZAMEK.

Rozmowy o czytaniu, pokazywanie się z książkami, lansowanie w modnej księgarni czy celebrowanie kartek zapisanych literami (ale też wszelakich ekranów mniej lub bardziej dotykowych) to nie tylko dobra wola ludzi dobrej woli, to – by tak rzec ciut górnolotnie – obowiązek myślącego człowieka. Jesteś fajną dziewczyną, chłopakiem, mężczyzną, kobietą, to znaczy, że czytasz książki. Inaczej po prostu nic nie miałoby sensu. Po trzecie toteż: blog będzie promować szeroko rozumianą kulturę czytania.

Mamy nadzieję, że rozmowa o literaturze, którą właśnie proponujemy, będzie też – a może przede wszystkim – zjednoczoną pochwałą czytania.

Zapraszamy do lektury i do współpracy!
Redakcja ZamekCzyta.pl

 

Program literacki w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu realizowany jest poprzez festiwale (Poznań Poetów, Festiwal Fabuły), cykle spotkań (dotychczas m.in. Seryjni Poeci – we współpracy z Wydawnictwem WBPiCAK, Zamek Reporterów w 2015 r., Klucze do Wyobraźni w 2014 r.), debaty, promocje książek, warsztaty dla dzieci i młodzieży, akcje uliczne (Ulica Książek), akcje wymiany książek, sesje naukowe, konkursy, slamy poetyckie, nocne czytania. Koordynujemy prace związane z organizacją Poznańskiej Nagrody Literackiej. W 2016 r. powołaliśmy do życia nowy cykl Zamek z Książek skupiony wyłącznie wokół literatury dla dzieci i młodzieży.

Plac zabaw dla dorosłych. Nominacja do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka: Justyna Kulikowska >>

Notatki przy okazji „Pod wezwaniem” Urszuli Honek >>

Szkic do „Końca lata” >>

D
Kontrast