Festiwal Fabuły: Konkurs WOLNOŚĆ JEST…? Rozstrzygnięcie!

17 października 2016

Festiwal Fabuły: Rozstrzygnięcie konkursu WOLNOŚĆ JEST...? Fot. M. Kaczyński © CK ZAMEK

Fot. M. Kaczyński © CK ZAMEK

Podczas ostatniego dnia Festiwalu Fabuły miało miejsce jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń pięciu festiwalowych dni. W Centrum Kultury ZAMEK rozstrzygnięto konkurs na opowiadanie pt. WOLNOŚĆ JEST…?

Spośród 403 nadesłanych prac – zróżnicowanych, często intymnych i poruszających historii – jury w składzie: Filip Modrzejewski (przewodniczący), Sylwia Chutnik oraz Eliza Szybowicz wyłoniło pięć najlepszych opowiadań. Tak się złożyło, że najciekawsze prace przysłały kobiety.

 

WOLNOŚĆ W STATYSTYCE

403 opowiadania, które nadesłano na konkurs, stanowiły nie lada wyzwanie dla jury. Najwięcej prac zostało napisanych przez mieszkańców Wielkopolski, zwłaszcza tych z niewielkich miast, którzy opisywali swoją rzeczywistość, problemy społeczne i przemiany, jakie w nich zachodzą. Jednakże – co także podkreślali jurorzy – literacko reprezentowana była cała Polska.

Literatura dzięki zapałowi ludzi, chęci mówienia o rzeczach ważnych, prężnie i szeroko działa w niewielkich społecznościach. Skutki tego stanu rzeczy wskazują niewątpliwie na to, że literackość żyje i jest doskonałym medium komunikacyjnym. Twórcy tegorocznych opowiadań często korzystali z obrazowania i analizowania życia codziennego, dzięki temu teksty zyskiwały na prawdomówności i bezpretensjonalności, tworząc intymną więź między autorem a czytelnikiem.

 

CZTERYSTA RAZY JA

Tematyczna wolność, o której powstawały opowiadania, pojawiała się również w formie wyrażenia ekspresji autorów. Największą popularnością cieszył się monolog, dzięki któremu czytelnik ma możliwość intensywnego przeżycia losów bohaterów. Konkurs stał się więc ważnym stymulatorem otwierania się na innych, przełamania barier i dawania świadectw.

Autorzy skupili się na indywidualnym człowieku: jego pragnieniach, ambicjach i potrzebach. Wiązało się to również z użyciem wielu zróżnicowanych gatunków literackich i środków stylistycznych – począwszy od monumentalnych metafor, traktatów filozoficznych, skończywszy na grotesce, grze językiem, literackiej zabawie i abstrakcji. Filip Modrzejewski podkreślił, że niejednolitość i indywidualizm płynący z prac uczestników konkursu mogłyby posłużyć socjologom literatury do badań nad literackimi przemianami.

 

KAMERALNIE, GROTESKOWO, BEZKOMPROMISOWO

Pisarki zaprezentowano w porządku alfabetycznym. Pierwszą była Gizella Bortel, aktorka, która dzięki swojemu synkretyzmowi artystycznemu osiąga literackie rezultaty. Jej opowiadanie pt. „A Ty śpij mój ptaszku” urzekło komisję kameralnym wymiarem historii, wglądem w duszę człowieka, a także intymnymi spostrzeżeniami na temat życia ludzkiego.

„Ciśnie mnie haluksa” to drugie omówione opowiadanie. Tekst napisała Izabela Jułga, pisząca dramaty studentka kulturoznawstwa, która została wyróżniona za zmysł obserwacji oraz niebanalny opis kobiecości i niewygody z nią związanej.

„Stała” to tytuł trzeciego opowiadania napisanego przez nieobecną podczas spotkania Joannę Lesiewicz, którą wyróżniono za odważne użycie motywu ciała oraz groteskowe przedstawienie rozpaczy.

Kolejną omówioną autorką byłą studentka poznańskiej polonistyki i jej opowiadanie pod tytułem „Bal” – tekst traktujący o problemach wynikających z presji społecznej oraz o związanych z nią konsekwencjach. Waga tematu zestawiona z na pozór beztroskim życiem kilkuletniej bohaterki stanowi dobrze nabudowane napięcie oraz uświadamia ciężar zjawisk, którymi są wygórowana ambicja, hierarchia, bezkompromisowość postaw bohaterów.

Ostatnie wyróżnione opowiadanie zostało napisane przez kolejną studentkę poznańskiej filologii polskiej – Joannę Witczak. Jej tekst pt. „Kiedy twoim jedynym followersem jest Śmierć” to opis wyzwolenia głównej bohaterki; ciekawią także świetne użycie groteski i próba języka Witolda Gombrowicza.

Po krótkiej prezentacji autorek jury przeszło do najważniejszego punktu programu, czyli ogłoszenia wyników. Wyróżnienia otrzymały: Izabela Jułga, Joanna Lesiewicz oraz Joanna Witczak. II miejsce otrzymała Gizella Bortel, a I miejsce – Marta Maciejewska.

Po wręczeniu nagród autorka „Balu” wraz z jurorką Elizą Szybowicz odczytały fragment nagrodzonego opowiadania.

Organizatorzy Festiwalu Fabuły zapewniają, że już niebawem nagrodzone teksty będziemy mogli przeczytać na stronie www.ZamekCzyta.pl.

AGNIESZKA GRUSZECKA

 

Festiwal Fabuły dzień piąty: Wolność jest…? Rozstrzygnięcie konkursu na opowiadanie. Prowadzenie: Eliza Szybowicz i Filip Modrzejewski. Centrum Kultury ZAMEK 15.10.16. Zobacz także: FESTIWAL FABUŁY 2016 – PROGRAM

Nietrafiony prezent? >>

Upiory dwoistości >>

Na tropie języka >>

D
Kontrast